خرید زمین در شمال

برای آن که در شمال سرمایه گذاری کنید حتما لازم نیست به سراغ ویلا بروید. گاهی می توانید با خرید یک زمین در این مناطق، خود ویلای مد نظرتان را بسازید. به همین منظور باید محلی که قصد احداث ویلای خود را دارید بخرید. خرید زمین در شمال معمولا با مشکلاتی همراه است و برای کسانی که تا کنون در این مناطق خرید و فروش نکرده اند کمی دشوار است. با این حال اگر شما یک فرد آشنا به زمین های شمال را داشته باشید براحتی می توانید زمین لازم برای احداث ویلای خود را تهیه کنید. در ادامه به شرایط خرید زمین و ویژگی های آن در شمال می پردازیم.

 

مزیت خرید زمین در شمال کشور

شمال کشور همیشه برای ایرانیان ارزشمند بوده است زیرا محل گردشگری و مسافرت های مردم در طول سال می باشد. تعداد زیادی مسافر به این خطه در طول سال وارد می شوند و همین خود سبب رشد کسب و کار و اقتصاد این منطقه می شود. اگر کسی قصد خرید خانه یا زمین در این منطقه را داشته باشد قطعا سرمایه گذاری درستی انجام داده است زیرا در آینده تمامی مناطق شمال از نظر قیمت رشد چشمگیر خواهد کرد.

قیمت زمین در شمال نسبت به کلان شهرها بسیار مناسب است و می توانید با همان مقدار پول که در شهر خود یک قطعه زمین می خرید در شمال زمین بزرگتری را مالک شوید. این ویژگی باعث شده تا بسیاری به فکر خرید زمین در شمال باشند. از طرفی اگر شما یک ویلا بخرید قیمت آن با زمین خالی فرق می کند. معمولا سازندگان ویلاها علاوه بر هزینه ساخت و ساز مبلغی را نیز اضافی دریافت می کنند که اگر شما خود اقدام به ساخت کنید دیگر نیاز نیست این مبلغ را بپردازید. از طرفی با خرید زمین می دانید که چه مصالحی استفاده کنید و نقشه دلخواه خود را برای ساخت و ساز ویلا اجرایی می کنید.

 

انواع زمین های شمال کشور

برای این که با نوع کاربری زمین های شمال آشنا شوید باید ابتدا بدانید که هر زمینی کاربری خود را دارد. شما در یک زمین کشاورزی نمی توانید واحد مسکونی احداث کنید. همچنین در زمین مسکونی حق احداث باغ ندارید. سه نوع زمین زراعی، باغات و مسکونی در شمال وجود دارد. تنها زمین های مسکونی می توانند اجازه ساخت و ساز ویلا را دریافت کنند.

زمین های زراعی زیر نظر جهاد کشاورزی می باشد و کسی حق ندارد آن را تبدیل به مسکونی کند. این زمین ها بخش عمده ای از زمین های شمال کشور را تشکیل داده و جهاد کشاورزی روی آن نظارت کامل دارد.

زمین های مسکونی تنها زمین هایی هستند که برایشان از طرف شهرداری منطقه جواز ساخت ویلا و آپارتمان صادر می شود. این زمین ها کمترین بخش از زمین های شمال را در بر می گیرد.

زمین هایی با کاربری باغ نیز زیر نظر منابع طبیعی است و ساخت و ساز در آن ممنوع شده به صورتی که اگر کسی در آن ساخت و ساز نماید باید جریمه پرداخت نماید.

در کنار انواع بالا می توان به زمین های جنگلی یا زمین های ساحلی اشاره کرد. این دو دسته زمین هایی هستند که در کنار ساحل یا جنگل واقع شده اند و اگر جز زمین های مسکونی باشند می توان در آنها ساخت و ساز کرد.

 

اسناد زمین های شمال به چه صورت است؟

اسناد زمین هایی که در شمال کشور وجود دارد با توجه به گذشته آن به سه نوع تقسیم می شود. اسناد شورایی که شورای شهر یا دهیار آن را صادر کرده اند. اسناد اصلاحات راضی که پس از انقلاب برای کسانی که روی زمینی کار می کردند صادر شد. در نهایت سند شش دانگ که در سال های اخیر به صورت رسمی ترین سند با مالکان زمین تعلق گرفته است. برای خرید یک زمین بهتر است که سند شش دانگ داشته باشد.

 

نکات بسیار مهم در خرید زمین های شمال

برخی ادعای سند شش دانگ برای زمین خود دارند. با این حال باید توجه کرد که هر زمینی این ویژگی را ندارد و باید صحت ماجرا بررسی شود. نکاتی که در زیر ارائه شده به شما در انتخاب یک زمین مناسب و ارزشمند کمک می کند:

  • زمین دارای سند شش دانگ باشد. این سند را از سازمان مربوطه باید استعلام کنید
  • زمین ورثه ای نباشد. این موضوع نیز باید توسط مالک برای مشتری احراز شود
  • قیمت زمین مطابق با قیمت روز زمین های همجوار باشد
  • سند شش دانگ ارائه شده برای همان زمین مورد نظر باشد
  • در حین خرید به چند نفر به صورت همزمان فروخته نشده باشد
  • از کارشناسان خبره در زمینه خرید و فروش زمین کمک بگیرید
  • هدف خود را از خرید زمین مشخص کنید. اگر برای سرمایه گذاری و ساخت و ساز است به مجوز ساخت نیاز دارید.
  • موقعیت جغرافیایی ملک را بررسی کنید.
  • دقت کنید که تمامی موارد در مشاور املاک معتبر انجام شود